آشنایی با دوره های شبکه سیسکو

یکی از دوره هایی که برای متخصص شدن در حوزه شبکه می توان طی کرد، دوره های سیسکو است. سیسکو یک شرکت آمریکایی در زمینه تولید تجهیزات سخت افزاری شبکه مانند روتر و سوئیچ می باشد. همچنین این شرکت علاوه بر ساخت دستگاه های شبکه اقدام به ارائه مدارکی در این زمینه کرده است.
این شرکت دارای 5 سطح و 9 مدرک مختلف می باشد که مدارک آن شامل موارد زیر می باشد.

  • CCENT
  • CCT
  • CCDA
  • CCNA
  • CCDP
  • CCNP
  • CCDE
  • CCIE
  • CCAr

که هر کدام خود دارای بخش ها شاخه های مختلفی مانند امنیت ، طراحی و … هستند.
سطوح مختلف دوره های سیسکو :

Entry

سطح Entry یا ورودی، همان طور که از نامش پیداست، اولین سطح برای دریافت مدارک سیسکو است.
این سطح در واقع برای افرادی می باشد که در نقطه شروع شبکه قرار دارند و می خواهند به عنوان یک ادمین شبکه یا متخصص این حوزه، به طور جدی و حرفه ای شبکه را دنبال کنند. سطح Entry دارای دو مدرک CCENT و CCT می باشد.


Associate

از Associate به عنوان سطح پایه مدارک سیسکو نام برده می شود. در این قسمت شما با نصب شبکه، عملیات و عیب یابی یا با طراحی شبکه آشنا می شوید. این بخش دارای دو مدرک CCNA و CCDA است.

Professional

Professional سطحی است که مهارت های بیشتری در زمینه ی شبکه را به شما نشان می دهد. هر سطح از مدارک سیسکو تکنولوژی متفاوتی را برای پاسخگویی به نیازهای متفاوت کاری پوشش می دهد. تنها مدرک این سطح، مدرک CCENT است که می توان آن را بدست آورد.

Expert

یک شبکه کار با گذراندن این سطح تبدیل به یک فرد خبره در این کار می شود و به راحتی می تواند مسائل مختلف در حوزه شبکه را حل کند. Expert دارای دو مدرک CCDE و CCIE می باشد.

Architect
Architect بالاترین سطح مدرک سیسکو می باشد که قابل دستیابی است. با گذراندن این سطح، طراحان و متخصصین شبکه می توانند از شبکه های پیچیده سازمان های جهانی به راحتی پشتیبانی کنند. این سطح تنها دارای مدرک CCAr است.

دوره های سیسکو :

ROUTING & SWITCHING
در این دوره فرد با پروتکل های Switching و Routing آشنا می شود و می تواند اقدام به برنامه ریزی و پیاده سازی طرح هایی برای سازمان ها کند، همچنین می تواند نسبت به رفع مشکلات به وجود آمده در سازمان ها و شبکه های محلی اقدام کند و یکی دیگر از مهارت هایی که در این دوره بدست می آورید طراحی زیر ساخت های شبکه یک سازمان است.
دوره Switching و Routing شامل 3 مدرک CCNA ، CCNP و CCIE می شود و پس از قبولی تبدیل به یک متخصص و مهندس IT می شوید.

SECURITY Network

در این دوره توسعه زیرساخت های امنیتی و تشخیص تهدیدات شبکه بسیار مورد توجه هستند و آموزش هایی که در این بخش به افراد داده می شود درباره همین حوزه ها می باشند مانند نصب، عیب یابی و نظارت بر دستگاه های شبکه برای حفظ داده ها و یکپارچگی دستگاه ها، محرمانه بودن و قابلیت دسترسی، و همچنین شایستگی در فن آوری های سیسکو در ساختار امنیتی آن تأکید دارد.
دوره SECURITY شامل 3 مدرک CCNA ، CCNP و CCIE می شود ، به دست آوردن مدرک SECURITY سیسکو تایید می کند که شما دانش و مهارت های مرتبط در سطح مورد نیاز برای ایمن سازی شبکه های سیسکو را دارید.

آشنایی با دوره های شبکه سیسکو


Design
دوره Design آموزش های مربوط به طراحی شبکه را در بر می گیرد. افراد با گذراندن این دوره قادر هستند طراحی شبکه مکان هایی مانند دانشگاه ها، ساختمان های اداری و … بدون هیچ مشکلی انجام دهند و تبدیل به یک فرد متخصص در این زمینه بشوند. داوطلبین در این دوره با طراحی شبکه، شبکه هایWan ، پروتکل های مسیریابی و آدرس دهی پیشرفته و دیگر موارد موجود آشنا می شوند.
دوره Design شامل 3 مدرک CCDAT، CCDP و CCDE می شود.

Wireless

داوطلبان در این دوره طراحی یک شبکه بی سیم را از ابتدا تا انتها یاد خواهند گرفت. همچنین آن ها خواهند فهمید که چگونه مکان هایی که برای نصب AP یا Access Point مناسب هستند را شناسایی کنند. کسانی که این دوره را پشت سر می گذارند، می آموزند که چگونه عیب یابی کنند، زیرساخت های یک پروژه بی سیم را آماده سازی و پیاده سازی کنند و همچنین روش ها و ابزارهای مورد نیاز برای حل مشکلات را می شناسند. یکی از مهم ترین بخش هایی که در دوره Wireless آموزش داده می شود، چگونگی پیکربندی WiFi برای ایجاد امنیت در آن است.
این دوره شامل 3 مدرک CCNA , CCNP و CCIE می شود.

Voice

افرادی که این دوره را پشت سر می گذرانند یاد می گیرند که چگونه یک شبکه صوتی و یا Voice محور را کنترل و مدیریت کنند. داوطلبان در این دوره تخصص های لازم یک مدیر و مهندس فناوری صدا و تصویر را یاد می گیرند. این تخصص ها مربوط به تکنولوژی VoIP که شامل آشنایی IP PBX، تلفن های IP محور و کنترل و راحل های صوتی و تصویری می باشد. پس از پشت سر گذاشتن دوره Voice افراد می توانند با سیستم های Cisco Unity Express و Cisco CallManager Express یا CME آشنایی کامل پیدا می کنند و می توانند با آن ها کار کنند. از این سیستم ها در شرکت های بزرگ، ادارات و دانشگاه ها استفاده می شود.
دوره Voice مانند دوره های قبل شامل مدرک CCNA , CCNP و CCIE می شود.

Data Center

این دوره بسیار حساس و مهم می باشد، زیرا از پایگاه داده بیشتر در سازمان های بزرگ به منظور نگهداری اطلاعات استفاده می شود و اطلاعات بخش بسیاری مهمی در یک سازمان به حساب می آید. پایگاه داده برای توسعه سریع برنامه ها و پشتیبانی و نگهداری اطلاعات استفاده می شود که یکی زیربناهای مهم شبکه های سازمان ها به شمار می رود و در شبکه های امروزی یکی بخش های مهم این حوزه می باشد. داوطلبان در این دوره با مباحثی از قبیل به دست آوردن زیرساخت های مرکز داده، مفاهیم و فناوری شبکه مرکز داده، شبکه های ذخیره سازی،محاسبات مجتمع، مجازی سازی شبکه، اتوماسیون مرکز داده و ارکستراسیون و … آشنا می شوند.

این دوره هم مانند تمامی دوره های قبل دارای مدرک CCNA , CCNP و CCIE می باشد.

Service Provider

دوره Service Provider در واقع دوره ارائه خدمات به شبکه ی سازمان ها می باشد. داوطلبان در این دوره برای ارائه سرویس هایی از قبیل عیب یابی، حل مشکل شبکه ها،بهینه سازی، و تنظیم زیرساخت شبکه های سازمان ها آماده می شوند. افراد در این دوره با روش تنظیم انواع پروتکل های Routing، انواع تونل های لایه 2 و 3، کنترل ترافیک شبکه های مرتبط با Service Provideها و عیب یابی از سیستم های Core به دانشجویان آموزش داده خواهد شد.

این دوره شامل 3 مدرک CCNA , CCNP و CCIE می باشد.

Service Provider Operations

آشنایی با دوره های شبکه سیسکو

دوره Service Provider Operations تقریبا مانند دوره ی قبلی می باشد و برای مهندسین شبکه ارائه دهنده خدمات، مهندسین سیستم و متخصصان شبکه است که مسئول ارائه یک زیرساختار درجه بندی مقیاس پذیر هستند، که قادر به گسترش سریع برای حمایت از ارائه خدمات مدیریت جدید و نیازهای دیگر مشتری می باشند.
این دوره شامل 3 مدرک CCNA , CCNP و CCIE می باشد.