شاید بتوان گفت یکی از بنیانگذاران تکنولوژی مسیریابی به معنای امروزی آن خانم سندی لنر (Sandy Lerner) و آقای لئونارد بزاک (Leonard Bosack) هستند .
خانم Sandy Lerner دارای لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا ، فوق لیسانس اقتصاد سنجی از دانشگاه کلرمونت و سپس فوق لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد وآقای Leonard Bosack فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه پنسیلوانیا و سپس فارغ التحصیل فوق لیسانس در همین رشته از دانشگاه استنفورد می باشدزوجی که شرکت سیسکو را با هم تاسیس کردند.

این زوج بدون حمایت مالی و با هزینه شخصی سرانجام پس از چند سال کار پژوهشی موفق به ساخت روتر موردنظرشان در سال 1984 شدند. جالب است که بدانید آنها این روتر را در خانه شخصی‌شان ساختند و باید گفت که این روتر نسخه پیشرفته‌تری از همان روتر قبلی دانشگاه استنفورد (Blue Box) بود.

تاریخچه سیسکو

تاریخچه سیسکو

آن‌ها پس از ساخت و تکمیل این روتر جدید ، از آن برای اتصال دو شبکه دانشکده علوم کامپیوتر و دانشکده اقتصاد و بازرگانی استفاده کردند. این زوج نام شرکت خود را Cisco گذاشتند که برگرفته از نام شهر San Francisco (سانفرانسیسکو) است . شهری بسیار مهم در نزدیکی دانشگاه استنفورد که آن‌ها شرکت خود را در آنجا ثبت کردند و همچنین نماد (لوگوی) شرکت هم برگرفته از پل تاریخی Golden Gate  واقع در همین شهر است.

شرکت سیسکو اولین مسیریاب خود را در همان سال 1984 وارد بازار کرد. قابلیت این مسیریاب آن‌چنان بود که شرکت‌ها و مؤسساتی که در آن زمان قادر به استفاده از تکنولوژی گران‌قیمت سوئیچینگ بسته نبودند به راحتی می توانستند با استفاده از یک مسیریاب سیسکو تمام نیازهای روتینگ و مسیریابی خود را برآورده کنند. درنتیجه به محصولات سیسکو روی آوردند و شرکت در مدت کوتاهی به سوددهی قابل‌ملاحظه ای رسید.

استقبال روزافزون از محصولات شرکت سیسکو باعث شد که این شرکت با کمبود منابع برای تولید و توزیع محصولاتش به بازار روبرو شود و به همین دلیل موئسسان شرکت تصمیم گرفتند سرمایه لازم برای توسعه شرکت خود را از طریق فروش سهام شرکت در بازار بورس نزدیک به دست آورند. همین اقدام باعث شد که پای سرمایه‌گذاران و بورس بازان به شرکت سیسکو باز شود و در اغلب موارد سرمایه‌گذاران و سهام‌داران تمایل دارند که در جایگاه هیئت‌مدیره قرار گرفته و کنترل آن شرکت را به دست بگیرند و به سود بیشتر بیندیشند. این اتفاقی بود که برای شرکت سیسکو هم افتاد، پس از سرمایه‌گذاری سهام‌داران و رشد چشمگیر سود این شرکت، سرانجام کنترل آن به دست سهام‌داران افتاد و همین امر باعث شد که مؤسسان اولیه شرکت یعنی خانم Lerner و آقای Bosack با هیئت‌مدیره دچار اختلاف شوند. در اگوست سال 1990 ، خانم Sandy Lerner از کار در شرکت معاف شد و آقای Bosack هم برای نشان دادن حمایت خود از همسرش ، از شرکت سیسکو استعفا داد.

این زوج با گرفتن 170 میلیون دلار از شرکت سیسکو کنار رفتند و این هم از آن اتفاقات روزگار است که افرادی که خود مؤسس شرکتی هستند، سرانجام مجبور به ترک جایی شوند که خود بنیاد نهاده‌اند!

اگرچه شرکت سیسکو اولین شرکتی نبود که اقدام به ساخت روتر می کرد ولی اولین شرکتی بود که روترهای چند پروتکلی را تولید کرد، روترهایی که اجازه ارتباط بین پروتکل های مختلف شبکه را می داد و این همان چیزی بود که در آن زمان بسیار حیاتی بود، زیرا در دهه 80 و اوایل دهه 90 میلادی پروتکل ارتباطی IP هنوز تبدیل به یک استاندارد جهانی نشده بود و شبکه های محلی آن زمان از پروتکل های متفاوتی استفاده می کردند. همین خصوصیت روترهای سیسکو باعث شد که شرکت به سود سرشاری از طریق فروش آنها برسد، اما در دهه 90 میلادی با فراگیر شدن اینترنت دیگر از اهمیت روترهای چند پروتکلی کاسته شد زیرا اینترنت از پروتکل IP برای مسیریابی بسته های اطلاعاتی خود استفاده می کرد و همین عامل باعث شد که پروتکل IP به سرعت تبدیل به اولین انتخاب برای شبکه های LAN شود. اما شرکت سیسکو در این تحول نظاره گر نبود و اتفاقا با یک برنامه ریزی استراتژیک در دهه 90 میلادی بر روی گسترش اینترنت، به شرکتی تبدیل شد که حرف اول را در توسعه زیرساخت اینترنت می زد.

اینترنت یکی از مهم‌ترین ابداعات و نوآوری های عصر جدید می باشد، پدیده ای که ابتدا به‌عنوان یک پروژه تحقیقاتی و آن‌هم برای اتصال شبکه‌های نظامی آمریکا طراحی شد (ARPAnet) ، امروزه در تمامی شئونات زندگی بشری وارد شده است. اما اینترنت اولیه با آن چیزی که امروزه وجود دارد، بسیار تفاوت داشت. این روترهای سیسکو بودند که نقش اساسی در اتصال شبکه های کوچک به هم ایفا کردند و با اتصال این شبکه های محلی، اینترنت به معنای امروزی خود به وجود آمد. در روزهای اولیه پیدایش اینترنت نقش روترها ساده و تعریف شده بود، آنها وظیفه مسیریابی و هدایت بسته های اطلاعاتی را در شبکه اینترنت به عهده داشتند و شاید گفتن این نکته که بدون وجود روترهای سیسکو، اینترنت به معنای امروزی خود هرگز پا نمی گرفت. اغراق نباشد بسیاری از پیشرفت هایی که در حوزه روترها امروزه به دست آمده است، نتیجه کارهای تحقیقاتی شرکت سیسکو می‌باشد.

شرکت سیسکو و تاریخچه آن

شرکت سیسکو در حال حاضر یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات شبکه در دنیا می باشد و مرکز آن در شهر سن خوزه ایالت کالیفرنیا می باشد. این شرکت تبدیل به یک شرکت بزرگ بین المللی شده است و در بسیاری از ایالت های آمریکا و همچنین کشورهای دیگر دارای شرکت های ساخت و فروش می باشد . این شرکت بزرگ با سرمایه گذاری بر روی پروژه های دیگر و همچنین با خرید شرکت های معروف از جمله شرکت Cerent  (خرید در سال 1999 ) ، شرکت LinkSys   (خرید در سال 2003 ) و شرکت Scientific Atlanta (خرید در سال 2005) توانسته است وارد بازارهای دیگر تجهیزات شبکه هم بشود و علاوه بر ساخت انواع روترهای شبکه ، دارای تجهیزات دیگری مثل سوئیچ های لایه 2 (Ethernet switch ) ، سوئیچ های لایه 3 (cisco catalyst switches   ) و فایروال های سخت افزاری، شبکه خودپردازهای بانکی و تلفن اینترنتی (VOIP) و ... می باشد. این شرکت همچنین در بخش آموزش نیز بسیار فعال می باشد و دارای گواهینامه های بسیار معتبر در رابطه با مدیریت و پیکربندی تجهیزات سیسکو می باشد.